vineri, 2 mai 2014

Semifinalele Europa League

Semifinalele Europa League au avut loc aseară, mai exact manşa retur dintre Juventus şi Benefica încheiat 0-0 , astfel Benefica Lisabona reuşind calificarea pentru a doua oară consecutiv în finala Europa League după (2-1) la general.  A doua semifinală a fost una dramatică , între Valencia şi Sevilla scor 3-1 după (2-0 pentru Sevilla). Pot să spun ca a fost o adevarată semifinală unde ţoti jucătorii  şi-au dat viaţa pe teren. A fost foarte mult dramatism pe Mestella după ce Valencia a reuşit să răstoarne meciul făcut în tur şi a condus cu 3-0 goluri marcate de(Sofiane Feghouli 14min, urmat de autogolul lui Beto după o lovitura puternică de cap al atacantului Jonas iar golul  trei a fost marcat de Jeremy Mathieu minutul 70) iar salvatorul echipei  oaspete a fost Stephane M'Bia care a marcat în ultimul minut regulamentar 90 . Sevilla a câştigă de două ori în istorie Cupa UEFA, în anii 2006 şi 2007 .
    În anul 2006, s-a impus cu 4-0 în finală cu Middlesbrough.
   Cu un an mai târziu s-a impus la penaly'uri  cu 3-1 în fata lui Espanyol.
    Finala care va avea loc la Torino şi  va fii una încinsă ,  între Benefica şi Sevilla două echipe extraordinare.