joi, 29 mai 2014

Meciuri amicale

O nouă zi a meciurilor amicale s-a încheiat . Doar două naţiuni au avut meci aseară şi vor fii prezente la Cupa Mondială. USA şi Nigeria sunt cele două.

USA a  reuşit să câştige cu 2-0 în faţa  Azerbaijanului. Goluri au fost reuşite de Diskerud  în (minutul 75 ) şi Johannsson în (minutul 81). Această victorie le dă un moral bun Americanilor care sunt prezenţi la Cupa Mondială unde vor avea o grupă de foc, cu Germania, Portugalia şi Ghana ( Grupa G).

Şi Nigeria este prezentă la Cupa Mondială şi s-a duelat cu Scoţia într-un meci amical. Scoţia putea să câştige meciul după ce a condus cu 2-1 până în ultimul minut atunci când nigerienii au reuşit să marcheze prin Nwofor. Un rezultat modest, la fel şi jocul. Să vedem ce poate realiza Nigeria la Cupa Mondială unde va da piept cu Argentina lui Leo Messi, Bosnia Herzegovina a lui Edin Dzeko şi Iranul (Grupa F).

Capul de afiş aseară a fost meciul dintre Danemarca şi Suedia. Suedia lui Ibrahimovic stă acasă pentru că a pierdut la fel ca şi noi barajul pentru Cupa Mondială împotriva Portugaliei. Suedia a luat bataie cu 1-0. Veteranul Daniel Agger a reuşit să marcheze din penalty în minutul 90+3.