duminică, 27 aprilie 2014

Rezultatele Premier League

Astăzi vom vorbi despre Premier League, etapa 36 .
 Chiar din primul meci al etapei confruntarea dintre Southampton vs Everton  încheiată cu victoria  ''Sfinţilor'' 2-0  a provocat pentru fanii lui Everton o mare dezamăgire, dar pentru mine a fost un meci foarte spectaculos. Chiar dacă Southampton nu a reuşit să marcheze de la accidentarea  golgheterului  Jay Rodriguez,   în vârstă de doar 24 de ani, autor a 15 goluri pentru ''sfinţii'' în  actualul sezon,  au reuşit să câştige meciul cu Everton prin 2 autogoluri ale echipei oaspete în minutul 1 prin autogolul lui  Antolin Alcaraz   urmat de al doilea autogol  al jucătorului  Seamus Coleman   în minutul 31.
  Un alt meci important din Premier League a fost  Liverpool vs Chelsea,  încheiat 2-0 pentru londonezi chiar pe  Anfield.  Aveam foarte multe aşteptări de la acest meci, sperând pană în ultimul minut  că Liverpool va  juca spectaculos,  nu a fost sa fie deoarece The Special One a reuşit să distrugă meciul având un stil foarte foarte defensiv.  Jose Mouriniho având meci peste 3 zile acasă în Champions League cu Ateltico Madrid,  a menajat numai puţin de 7 jucători în meciul cu Liverpool. Cu toate aceste schimbări  în primul 11, a reuşit să se impună cu 2-0 golurile fiind marcate de Demba Ba în minutul 45 după gafa lui Steven Gerrard, urmat de golul lui Willian în minutul 90+2 scăpat  pe contraataca. De acest rezultat a profitat Manchester City care s-a apropiat la 3 puncte de Liverpool cu un meci mai puţin, având să joace restanţa cu Everton peste 10 zile. Dacă Manchester City caştigă tot pană la final  şi Liverpool face acelaşi lucru, cei de la Manchester City  reuşesc să iasă campioni datorită  golaverajului .